Cernik je kolijevka ranosrednjovjekovnog hrvatskog plemstva – Borića, Desislavića i Deževića. Tijekom razdoblja turske vladavine Cernik je bio upravno i vojno sjedište sandžaka, jedne od najvećih i najznačajnijih turskih upravnih jedinica. Cernik, međutim, svoju slavu ponajprije duguje franjevačkom redu koji je tamo 1623. osnovao franjevačku župu.

Gradnja franjevačkog samostana započela je u prvim desetljećima 18. stoljeća – između 1728. i 1735. godine. Monumentalna crkva sv. Petra sa sedam baroknih oltara završena je 1744. godine. U samostanu je 1757. započelo s radom filozofsko učilište u kojem su osnove pismenosti, znanja latinskog jezika i religije dobili gotovo svi začetnici slavonske kulture 18. stoljeća, među kojima i Matija Antun Relković, najznačajniji autor hrvatskog prosvjetiteljstva.

Arhitektura objekta

Arhitektonsku cjelinu čini višekrilni, jednokatni samostanski sklop čija krila zatvaraju unutarnje kvadratno dvorište. Iz korpusa sklopa izdvaja se crkva sa zvonikom te jednokatni produžetak istočnog krila prema jugu. Hodnici su prema klaustru zatvoreni niskim parapetima iznad kojih su veliki prozorski otvori na kojima se i dalje ističu stupovi kao glavni nosivi elementi. Crkva je jednobrodna s poligonalnom izduženom apsidom te zvonikom uz sjeverno pročelje.

Glavno pročelje rastvoreno je barokno oblikovanim portalom s naglašeno polukružnim nišama. U gornjem je dijelu fasadna ploha oblikovno riješena zaobljenom baroknom atikom. Zidovi crkve masivni su, izvedeni punom opekom. Debljina ziđa lađe i svetišta približno je 100 cm, dok se debljina zidova zvonika u prizemlju kreće 145 – 160 cm. Stropna konstrukcija iznad lađe crkve je svođena (križni svodovi), zidana opekom. Svodovi se oslanjaju na zidane stupove (pilastre) te su pridržani uzdužnim (bočnim) i poprečnim lukovima.

Analiza problema

Provedenim istražnim konzervatorskim radovima utvrđena su znatna konstruktivna oštećenja u vidu pukotina na zidovima i svodovima te na spoju vanjskih zidova sa svodovima južnog krila samostana. Najznačajnija oštećenja bila su vidljiva na spoju vanjskog zida južnog krila s križnim svodovima stropa kata nastala uslijed naginjanja i odvajanja vanjskog zida. Nešto manje bilo je odvajanje sjevernog zida južnog krila od konstrukcije križnih svodova.

Vidljive su bile i pukotine na svodovima, u prizemlju i na katu. Poprečni zidovi popucali su na obje etaže.

Postupak sanacije

Nakon provedenih istražnih radova te izrađenog elaborata sanacije započelo se s pripremnim radovima. Uslijedilo je čišćenje podloge i obijanje postojeće žbuke. Čišćenje ziđa izvedeno je ručno zidarskim čekićima i dlijetima na svim kritičnim dijelovima s kojih je odstranjena prašina, cementna skramica, ulje, masnoća, hrđa, slabo prionjivi te svi kontaminirani dijelovi konstrukcije.

Konstruktivna sanacija pukotina svodova i zidova

Prije injektiranja veziva MAPEANTIQUE I-15 bilo je potrebno zapuniti sljubnice bescementnim mortom MAPE-ANTIQUE ALLETTAMENTO. Nakon što je mort vezao započelo se s konsolidacijom, odnosno injektiranjem. Rupe promjera 15 – 20 mm do 2/3 dubine pukotine bušene su na mjestima gdje pukotina prolazi kroz sljubnicu na razmaku 20 – 30 cm. Plastične injekcijske cjevčice promjera 12 – 20 mm fiksirane su brzovezujućim cementnim mortom LAMPOCEM. Dan prije izvođenja radova unutrašnjost strukture natopljena je vodom kroz iste rupe kroz koje je kasnije injektiran MAPEANTIQUE I-15 za konsolidaciju ziđa.

Izvođenje FRCM sustava

Nakon pripreme površina i konsolidacije ziđa pristupilo se sanaciji i ojačanju stropne konstrukcije. Sljubnice su obnovljene bescementnim mortom na osnovi prirodnog vapna i ekopucolana MAPEANTIQUE ALLETTAMENTO. Nakon obnove sljubnica nanesen je akrilni temeljni premaz PRIMER 3296 izvrsnih svojstava prodiranja u podlogu. Temeljni premaz korišten je za površinsku konsolidaciju opeke i morta u sljubnicama kao i za bolju prionjivost FRCM sustava. Prije nanošenja PRIMER 3296 razrijeđen je vodom u omjeru 1:2 te nanošen špricanjem po površini zida. 30ak minuta nakon njegova nanošenja započelo se s izvođenjem FRCM sustava koji se sastojao od dvokomponentnog morta visoke duktilnosti PLANITOP HDM RESTAURO i strukturne mrežice od bazaltnih vlakana MAPEGRID B 250. Tehnika ugradnje FRCM sustava bila je „svježe na svježe“. U prvi sloj morta debljine 4 – 5 mm utisnuta je mrežica od bazaltnih vlakana, a odmah nakon ugradnje mrežice nanesen je i drugi sloj duktilnog morta u debljini 4 – 5 mm.

SLIKA LIJEVO: Strukturna bazaltna mrežica za FRCM sustav; SLIKA DESNO: Izvođenje FRCM sustava ojačanja svodova

Horizontalno povezivanje - Izvođenje FRP sustava

Sustav ojačanja izvodio se tzv. suhim postupkom. Na podlogu je najprije nanesen sloj dvokomponentnog epoksidnog temeljnog premaza MAPEWRAP PRIMER 1 za konsolidaciju površine i povećanje prionjivosti narednih slojeva u sustavu ojačanja. Na još svjež temeljni premaz nanesen je sloj epoksidnog morta MAPEWRAP 11 debljine 2 – 3 mm, a potom i sloj epoksidne smole za impregnaciju karbonske tkanine MAPEWRAP 31 u koji je utopljena karbonska tkanina MAPEWRAP C UNI-AX 300. Tkanina je potom još jednom premazana smolom i posuta kvarcnim pijeskom QUARTZ 1,2 kao priprema za završne slojeve.

SLIKA LIJEVO: Lokalno ojačanje FRP sustava; SLIKA DESNO: Ugradnja zatega

Ugradnja zatega

Uzdužne zidove bilo je potrebno međusobno povezati zategama u nivou stropa prizemlja i stropa prvog kata. Unutar crkve u visini baze lukova postavljene su poprečne kovano- željezne zatege, i to na luku uza zid istočnog pročelja te na sljedećim dvama lukovima. Na luku između „ramena“ crkve te unutar svetišta zatege nisu izvedene. Na tavanu crkve postavljene su kose zatege ovješene o vezne grede krovne konstrukcije. Horizontalne poprečne zatege postavljene su iznad svođene stropne konstrukcije ispod svake vezne grede.

Kako su postojeće zatege bile nepoznate nosivosti zbog starosti materijala i sastava, sustav zatega bilo je potrebno upotpuniti novim, krutim karbonskim zategama, za što su upotrijebljena karbonska sidra MAPEWRAP C FIOCCO promjera 12 mm. Za sidrenje štapnog dijela izvedenog epoksidnom smolom MAPEWRAP 31 u prethodno izbušenu i ispuhanu rupu promjera 14 mm korišten je MAPEFIX VE SF. Slobodni dio užadi izveden je u tzv. lepezu epoksidnom smolom MAPEWRAP 31 te je posut kvarcnim pijeskom radi prionjivosti završnih slojeva.


FRP sustav ojačanja zidova ovijanjem radi sprječavanja prevrtanja

Reprofilacija zidova i obnova žbuke

Nakon izvedenih FRCM i FRP sustava ojačanja uslijedili su završni radovi žbukanja i reprofilacija, za što je korištena paropropusna žbuka na bazi prirodnog hidrauličnog vapna i ekopucolana MAPE-ANTIQUE INTONACO NHL. Završno je izveden sloj izrazito fine bescementne žbuke na bazi vapna, ekopucolana, prirodnog pijeska i specijalnih dodataka s niskom emisijom hlapljivih spojeva – MAPE-ANTIQUE FC ULTRAFINE, čime je završena cjelokupna obnova crkve.

TEHNIČKI PODACI

  • Franjevački samostan, Župa sv. Petra Apostola, Cernik
  • Godina izgradnje: 18. st.
  • Investitor: Hrvatska franjevačka provincija sv. Ćirila i Metoda, Zagreb
  • Projektant: Damir Klečina, dipl. ing. građ.
  • Vrijeme izvođenja radova: 2022. – 2023. godine
  • Investitor: Voje Milinković, mag. ing. aedif.
  • Glavni izvođač radova: Doln d.o.o., Nova Gradiška
  • Izvođač radova sanacije: Integritet sanacije d.o.o., Garčin
  • Voditelj gradilišta: Tomislav Dautović
  • Mapei koordinator: Marko Iveković, mag. ing. aedif., Tin Omazić, bacc. ing. aedif.

PROIZVODI MAPEI

  • Konstruktivna sanacija pukotina svodova i zidova: Mape-Antique I-15, Mape- Antique Allettamento, Lampocem
  • Izvođenje FRCM sustava: Primer 3296, Planitop HDM Restauro, Mapegrid B 250
  • Izvođenje FRP sustava: MapeWrap Primer 1, MapeWrap 11, MapeWrap 31, MapeWrap C UNI-AX 300, Quartz 1,2
  • Ugradnja zatega: MapeWrap C Fiocco, MapeWrap 31, Mapefix VE SF
  • Obnova žbuke: Mape- Antique Intonaco NHL, Mape-Antique FC Ultrafine

Pratite nas na društvenim mrežama Facebooku i Instagramu.
Pratite Mapei Croatia TV na YouTubeu

MAPEI CROATIA d.o.o.
MAPEI CROATIA d.o.o.
Internet adresa

Društvene mreže

Prodaja i tehnička podrška na području cijele Hrvatske.
{{ errors.name[0] }}
{{ errors.email[0] }}
{{ errors.location[0] }}
{{ errors.phone[0] }}
{{ errors.message[0] }}
Zapamti me

Vaš upit je uspješno poslan! Kopija upita je poslana na Vašu e-mail adresu. Očekujte odgovor u roku od 24 - 48h. Ukoliko odgovor niste dobili, kontaktirajte nas na e-mail adresu koju smo naveli u kopiji upita.
Izdvajamo

Izdvojeni proizvodi