Za rast i razvoj najmlađih članova obitelji, od velike je važnosti da imaju svoj kutak za igru i učenje. Naime, svatko treba „svoj prostor za razmišljanje" i vlastitu oazu – mira, veselja i sigurnosti.

Maštovit i funkcionalan namještaj, kao i popratna oprema, imaju dominantnu ulogu pri uređenju dječjih soba. Osnovno je da su usklađeni sa svakodnevnim aktivnostima djeteta te pomažu u obavljanju tih aktivnosti, kao i da ih čine što ugodnijima.

Naravno, govorimo li o estetici – tu su boje i oblici – koji će u sobu unijeti dašak bajkovitosti, kao i pojačati njenu funkcionalnost. Kolorit u dječjim sobama trebao bi biti razigran i djelovati stimulativno na razvoj djeteta. Plava, crvena, žuta, roza, zelena, narančasta, ljubičasta – kreiraju scenografiju dječjih soba i uveseljavaju najmlađe, a u tome im pomažu i raznobojni uzorci na namještaju, dekorativnim tkaninama, zidovima i stropu.

Spomenimo i da, prema mišljenju stručnjaka za psihološki utjecaj boja, žuta stimulira um i budi optimizam, crvena potiče kreativnost i donosi energiju, narančasta pozitivno utječe na pamćenje i čini učenje lakšim, ljubičasta poboljšava pamćenje i kreativnost, a plava je boja komunikacije. Roza nijanse se povezuju s osjećajem ljubavi i emocionalnom toplinom. Ako govorimo o opuštanju i smanjenju stresa, plava i zelena dominiraju na tom području.

Mirisi nam također mogu pomoći, primjerice, eterično ulje dobiveno od kore limuna i naranči – poboljšava raspoloženje i olakšava koncentraciju, a slično djeluju i metvica te ružmarin. Antistresni učinak imaju melisa (matičnjak) i lavanda.

Prilikom uređenja dječjeg radnog kutka, potrebno je primijeniti ista pravila kao i kod uređenja radnog mjesta u uredu.

  1. Važno je da radni stol i stolac budu kvalitetno izrađeni, u skladu s dimenzijama tijela i fleksibilni, kako bi se mogli prilagoditi različitim kretnjama djeteta.
  2. Stručnjaci navode da bi leđa trebala biti opuštena i naslonjena na naslon stolca, a laktovi bi svoje mjesto trebali pronaći na naslonima za ruke, tik uz tijelo i pod kutom od 90 stupnjeva. Koljena bi također trebala biti savijena pod kutom od 90 stupnjeva, a stopala s uporištem na podu.
  3. Osvjetljenje je izuzetno bitno, budući da je ono preduvjet za uspješno pisanje i čitanje. Optimalno je ako rasvjeta dolazi iz tri izvora: ambijentalno osvjetljenje na stropu (opća rasvjeta), radna lampa na stolu (usmjerena rasvjeta) i prirodna tj. sunčeva svjetlost. Prirodna svjetlost, tijekom dana, prolazi kroz brojne promjene boje, jačine i smjera. Stručnjaci ističu da upravo te promjene stimuliraju živčani sustav i povećavaju produktivnost pri radu. Budući da govorimo o dječjim sobama – spomenimo i da sunčeve zrake potiču stvaranje vitamina D, koji sudjeluje u razvoju kostiju. Izvori svjetlosti trebaju biti pravilno usmjereni, kako bi se izbjeglo nepotrebno opterećenje očiju.
  4. Oči bi trebale biti udaljene, barem 60 cm, od ekrana računala, a preporučljivo je da vrh ekrana bude pozicioniran malo niže od razine očiju ili u razini očiju, tako da vrat, prilikom rada, bude savijen pod kutom od otprilike 15 stupnjeva.
  5. Ladičari i ormarići za skladištenje knjiga, bilježnica i ostalog radnog materijala – „uvjet su bez kojeg se ne može" pri uređenju kutka za učenje.

Donosimo nekoliko primjera dječjih kutaka za rad, ali i igru.

Autor: Danica Maričić, BA Econ, a.d’i.

Vizualizacije: DUT interijeri (www.facebook.com/InteriorDesignCroatiaByDut )
Fotografije: Manu Interier, Dulux – Akzo Nobel Boje Hrvatska, Kenda, Walltattoo, 100% interijer, Meblo

Fotogalerija (19)

Izdvajamo

Izdvojeni proizvodi