Lijepo vrijeme donosi i ljepšu i šareniju prirodu. Razno cvijeće uljepšava svaki vrt ili pak balkon. Ako volite cvijeće tada ćete ga vjerojatno posaditi i staviti i na svoj balkon kako bi vam uljepšavalo svaki dan. Dovoljno je samo malo cvijeća kako bi balkon izgledao ljepše, a i kako bismo imali malo prirodne ljepote.
Za cvijeće na balkonu bitno je pripaziti na veličinu cvijeća. Imate li mali balkon nemojte birati biljke koje su prevelike za prostor, kada stavite stol i stolice vidjet ćete koliko vam je prostora ostalo i kakvo cvijeće možete staviti.
Za male balkone birajte biljke poput prkosa, hortenzija, begonije. Također su poželjni i razni puzavci, bršljan, neven, a i začinske biljke poput karanfilića ili potočarke. Ne morate se odreći zelenila i cvijeća ako imate mali balkon, potrebno je samo malo mašte i odabir prave vrste cvijeća.
Odabir cvijeća prilagodite položaju balkona, godišnjem dobu i vlastitim željama.
Ako nemate dovoljno vremena za bavljenjem biljkama, a ipak želite njima ukrasiti svoj balkon tada su idealno rješenje kaktusi. Mogu danima izdržati bez vode, a zimi čak i mjesecima. Uspijevaju na južnim stranama, a jedino što ne vole je višak vode zbog čega treba uklanjati vodu iz podložaka. Želite li napraviti pravi mali minijaturni vrt s kaktusima trebat će vam veća posuda, drveni sanduk ili kameno korito. U posudu treba staviti pijesak i zemlju, te zatim ukopati kaktuse do ruba posude. S maštovitim rasporedom kamenja, pijeska i biljaka vaš će vrt s kaktusima izgledati veoma atraktivno.
Ako je vaš balkon smješten na strani na kojoj dopire mnogo sunca to je idealno za lončanice. Možete ih složiti tako da ih složite u skupinama ili rasporedite oko sjedećih mjesta. Za uređenje balkona možete odabrati lončanice otporne na hladnoću i mraz kao što su Cassia, Lantana, Agapanthus, Abutilon. Prikladni su i oleander, pelargonije ili margarite.
U balkonsko cvijeće koje je prikladno za sjenovite položaje spadaju ružičaste fuksije, ruže, nedirak i sporiš. Želite li na svom balkonu imati ruže trebate imati na umu da ih je prije početka zime poželjno presaditi u vrt kako se ne bi smrznule u posudama na balkonu. Odaberete li ružičaste fuksije uz tu boju bi bilo lijepo kombinirati bijelu, zelenu, sivu ili plavu. Uz navedene boje uklapaju se biljke u koritima poput visoke kaline, fuksija ili vajgelija.
Prilikom odabira balkonskog cvijeća dajte šansu biljkama kao što su sljezolika, geranija, ivančice, sunčac, ruža penjačica ili patuljasta ruža, šimšir. Kod uređenja balkona ovim cvijećem bitno je da je balkon dobro osunčan, detaljnije, da je barem pola dana obasjan suncem. Kod takvog balkona uspješna će biti i sadnja penjačica poput pasiflore ili pavitine koje zahtijevaju dobro zaštitu tijekom zimskih mjeseci. Želite li svoj balkon ukrasiti penjačicama možete izraditi pregradu od letvica po kojoj će se penjati.
Jednogodišnje penjačice zahvalne su za održavanje, a karakterizira ih brz rast, bogato zelenilo i cvatnja. Kada su gusto isprepletene pružaju odličnu zaštitu od sunca, vjetra, ali i neželjenih pogleda iz susjedstva. Ako ih sadite u balkonske posude ili lonce tada je nužno svake godine stari supstrat zamijeniti novim. S dodatnim prihranjivanjem hranjivim otopinama započinje se četiri do šest tjedana nakon sadnje koja je predviđena za razdoblje od sredine do kraja svibnja.
Lijep ukras na svakom balkonu svakako će biti bonsai drvce. Potrebno ga je postaviti na najpogodniji položaj, držati se pravila za zalijevanje i prihranjivanje. Uz drvca bonsaija uklopit će se i bambus, palma, biljke s lišćem visokog sjaja, gardenije i kamelije.
Uz malo truda i mašte na svom balkonu možete napraviti zeleni raj. Ovisno o željama pretvorite svoj balkon u idilu s bonsai drvcima ili palmama, pustinjski pejsaž s kaktusima, sredozemni kutak, mali povrtnjak… Mogućnosti je bezbroj! Balkonskim cvijećem nećete samo uljepšati balkon, već ćete podići i vizualni dojam čitavog doma.