Tlocrti u punoj veličini (PDF, 467 kB)
CRVENA ZA NJU, PLAVA ZA NJEGA
Naš tim je izvršio adaptaciju stana u novozagrebačkom naselju Dugave, za potrebe mladog para koji započinje zajednički život. Stan se nalazi u zgradi izgrađenoj 1980. godine po projektu arhitekta Tomislava Odaka. Tlocrt stana je izduženog pravokutnog oblika, površine 75 m2, s dvostranom orijentacijom što je dobro radi provjetravanja stana i različitog karaktera prirodnog osvjetljenja tokom dana. Spavaći trakt se nalazi na istočnoj strani što je najbolja orijentacija jer sunce prilikom izlaska obasjava prostor i pruža ugodan ugođaj, dok ljeti osigurava prirodnu zaštitu od prevelikog zagrijavanja i čini prostor idealnim za spavanje. Dnevni trakt u kojemu se provodi veći dio vremena orijentiran je na zapadnu stranu koja osigurava prirodno osvjetljenje tijekom čitavog dana.
Stan je zatečen u izrazito lošem stanju, te je bio dodatno pregrađivan za potrebe višečlane obitelji što je rezultiralo tlocrtnim "kaosom" – dječja soba podijeljena je zidom na dvije, od čega je jedna bez prozora, a dodatna soba u dnevnom boravku onemogućuje prodor svjetla.
Mladom paru ovaj je stan prvi susret sa zajedničkim stanovanjem, te je svaki imao svoje zahtjeve koje smo prilikom projektiranja uzeli u obzir. Želje investitora bile su: garderoba, radna soba koja će jednoga dana postati dječija, što prostranija kupaonica bez stroja za pranje rublja, te crvena boja za nju i plava za njega.
Nosivu konstrukciju stana čine rubni zidovi što nam je omogućilo rušenje gotovo svih postojećih pregradnih zidova. Stan smo organizirali u dvije cjeline, jednu čini dnevni, dok drugu spavaći trakt koji su međusobno odvojeni kliznom stijenom. Dnevni dio je potpuno otvoren, neopterećen nepotrebnim zidovima i vratima, time kuhinja, blagovanje i dnevni boravak postaju jedan prostor. Produžetak kuhinje čini izba u koju je smještena sušilica i perilica rublja čime smo u kupaonici dobili na prostoru.
Kuhinja je dizajnirana u obliku slova L na jednom dijelu sa šankom na kojem se nalazi staklokeramička ploča što omogućuje komunikaciju i druženje tijekom pripreme hrane, a ujedno je i mjesto za brzi jutarnji doručak. Zid između dnevnog boravka i izbe je od knaufa čime je omogućena izvedba niša u zidu koje imaju funkciju polica, dok se navečer paljenjem ugradbene rasvjete unutar niša dobiva intimna atmosfera prostora.
Ulazni prostor je u odnosu na prvobitni povećan kako bi se dobilo mjesto za bijeli ugradbeni ormar koji bojom i položajem nije narušio prozračnost ulaznog dijela. Spavaći trakt se sastoji od spavaće i radne sobe (u budućnosti dječje), garderobe i kupaonice. Rušenjem pregradnog zida i nepotrebnih vratiju, te izbacivanjem mašine dobilo se na prostranosti kupaonice. Vizualna barijera između WC školjke i umivaonika je parapetni zid visine 120 cm. Želje investitora za crvenom i plavom bojom ostvarene su crvenom kuhinjom i kupaonicom u plavim tonovima.
Sve postojeće podne i zidne obloge u stanu radi dotrajalosti su uklonjene i zamjenjene novima. Postavio se hrastov industrijski parket čija je cijena vrlo povoljna i kreće se između 80 i 150 kuna po kvadratnom metru. Slaganjem daščica hrasta I i II klase dobili smo zanimljivu strukturu poda, a njegovim "bajcanjem" postigli smo željenu boju parketa čime se dobila dodatna toplina stana. Kutne lajsne su od bijelog medijapana, pravokutnih linija. Vanjska stolarija je obnovljena i obojana bijelom bojom, dok je unutarnja zamjenjena novom, također bijele boje.
Iako je projektiranje životnog prostora vrlo zahtjevan proces, potrebno je dobro shvatiti karakter i navike svakog člana obitelji, trudili smo se stvoriti funkcionalan i ugodan ambijent za stanovanje prilagođen potrebama naših investitora.
Tlocrti u punoj veličini (PDF, 467 kB)