
Fotografija: Shutterstock
S bijelom bojom zidova teško ćemo pogriješiti. Čista je, svijetla i ide uz sve. No, isto tako, teško da će nas impresionirati ili privući pozornost naših gostiju. Zato ponekad jednostavno poželimo promjenu – nešto novo, toplije, modernije. Nešto što će prostoru dati svježinu ili više osobnosti.
A gdje je lakše započeti nego sa zidovima? Bojanje ne traži preveliko ulaganje, pa možemo u kratkom roku dobiti dojam potpuno drugačijeg prostora. Važno je samo odabrati boje za zidove koje se slažu i koje će se lijepo uklopiti u naš dom.
Prije no što krenemo razmišljati o nijansama, dobro je razmisliti o tome što želimo postići. Više svjetla? Topliji ambijent? Moderniji izgled? Sve su to pitanja koja će nam pomoći da lakše dođemo do prave kombinacije boja.
Kako bismo vam olakšali put do savršenih zidova, donosimo vam savjete i ideje za bojanje zidova svake prostorije – kako birati boje koje se međusobno slažu i uz koje ćete se u svojem domu osjećati što ugodnije.
Kako kombinirati boje za zidove koje se slažu?
Kad biramo boje zidova, moramo promatrati prostor kao cjelinu. Pod, namještaj, zavjese, rasvjeta i čitav niz detalja utjecat će na to kako će određena boja zidova izgledati i kako će se uklopiti uz ostatak uređenja.
Velike prostorije mogu podnijeti tamnije tonove, a mali prostori će djelovati prostranije uz svjetlije nijanse. Ako domu nedostaje prirodnog svjetla, ne želimo ga dodatno zagušiti tamnim bojama. S druge strane, ako nam je soba okrenuta prema sjeveru i ima male prozore, bolji izbor su svjetliji, topli tonovi koji će je vizualno povećati.
U interijerima uvijek dobro funkcioniraju boje iz iste palete, odnosno različite nijanse iste boje, jer djeluju skladno i umirujuće. No, želimo li postići drugačiji efekt, možemo se poigrati i s komplementarnim bojama. Zelenu iskombinirati s crvenom, plavu s narančastom. Naravno, potrebno je pripaziti kako ove boje doziramo i provjeriti daju li nijanse koje smo odabrali željeni efekt.
Da bismo dobili dojam kontinuiteta u domu, sobe možemo povezati sličnim tonovima. Jedan od najelegantnijih načina na koji to možete napraviti je korištenje iste osnovne boje u svim prostorijama, ali u različitim nijansama. Volite li plavu, zidovi dnevnog boravka mogu biti u prigušenoj sivo-plavoj, kupaonica u svijetlom akvamarinu, a spavaća soba u tamnijem, zagasito plavom tonu.
Druga dobra opcija je odabir jedne boje koja se ponavlja u svakom prostoru i međusobno ih povezuje. To mogu biti i samo detalji, kao što su okvir ogledala, ukrasni jastučići ili tepih, uz koje će vaš dom izgledati kao cjelina.
Možemo napraviti i potpuno suprotno – svaku prostoriju obojati na poseban, različit način, ovisno o njenoj namjeni i aktivnostima kojima se u njoj bavimo. Zemljane, umirujuće tonove odabrati za boje zidova u dnevnom boravku da bismo dobili kutak za opuštanje, spavaću sobu obojati u pastelnim nijansama koje nam neće ometati san, a dječju sobu oživjeti kombinacijom veselih boja.
Jer ne smijemo zaboraviti ni na utjecaj koji boje imaju na naše raspoloženje. Nježne boje smiruju, tamne i snažne boje zidova mogu nas motivirati da se prije pokrenemo, ali i negativno utjecati na naše raspoloženje. Neke od njih, poput intenzivne crvene ili jarko žute, s vremenom mogu postati naporne. Zato je uvijek dobro razmisliti kako se želimo osjećati kad uđemo u pojedinu prostoriju.
Boje zidova za dnevni boravak
Dnevni boravak je često središnji dio doma. Tu se opuštamo, gledamo filmove, družimo se s obitelji i gostima. Upravo zbog toga u pravilu se za ovu prostoriju biraju boje koje su tople i ugodne, ali i dovoljno elegantne da prostor djeluje uređeno.
Fotografija: Shutterstock
Kapučino boja zidova već nekoliko godina ne silazi s liste najpopularnijih izbora za dnevni razlog, i to s razlogom. Djeluje ugodno, profinjeno i dobro se slaže s drvenim namještajem, biljkama, bijelim i sivim detaljima. Osim s bijelom, ova specifična svijetlosmeđa nijansa dobro se kombinira s mentom ili maslinastom, zlatnom i crvenom, ali i ružičastom i ljubičastom. Nije rezervirana samo za dnevni boravak, može se koristiti i u drugom prostorijama, osobito u spavaćoj sobi, u kojoj djeluje umirujuće i elegantno.
Za ljubitelje minimalističkog, nešto hladnijeg stila, najbolja boja za dnevni boravak bit će siva. Odaberite svijetlosive boje zidova za dnevni boravak ako želite nenametljivu podlogu uz koju ćete iskombinirati fotelju, police ili stol upečatljive boje i dizajna. Dobro se zajednički slažu i različite nijanse sive boje. Jedan zid može biti tamnosive boje, ostali u svijetlosivoj. No, pritom ne treba pretjerivati s tamnim tonovima.
Antracit siva boja zida izgledat će impresivno sama po sebi, ali i kod nje pripazite kako je koristite da ne dobijete pretjerano ozbiljan i strog dojam prostora. Kombinirajte ovu boju s bijelim stropom i svjetlijim namještajem te dodajte zanimljivu biljku koja će osigurati pomalo instagramski izgled sobe. Za jači dojam, kombinirajte je sa zlatnožutom ili svijetlozelenom bojom. Možete i na zid antracit sive boje postaviti minimalističke slike sa zlatnim okvirima, koje će na ovoj površini doći do punog izražaja.
Sve češće u dnevne boravke ulaze i odvažnije nijanse kao što su mornarsko plava, maslinastozelena, pa čak i tamnosmeđa. Jedan zid u nekoj od tih boja može izgledati vrlo efektno, osobito ako ostatak prostorije ostane svjetliji.
Mornarsko plava izgleda skupo i elegantno, pa ju je najbolje kombinirati s umirujućim bojama poput bijele, sive ili bež. Slično kao i kod antracit sive i maslinastozelene, i ovdje će odlično funkcionirati zlatni ili mesingani detalji za dnevni boravak kao iz časopisa.
Zid koji želite naglasiti ne mora nužno biti u tamnijoj boji. Posljednjih godina pravi hit je postao Sahara zid u dnevnom boravku. Ova topla, zemljana nijansa donosi ugodnu i gotovo luksuznu atmosferu, i to na način da ne opterećuje prostor. Odlično se slaže s drvenim namještajem, pogotovo ako je u svijetlim tonovima, poput bež ili bijele. Sami možete odabrati koji će se tonovi kombinirati za efekt pustinje na zidu vašeg dnevnog boravka. Ako želite malo kontrasta, kombinirajte Sahara zid s plavim ili zelenim tonovima ostalih površina, a dobro će uz nju ići i terakota ili oker.
Boje zidova za spavaću sobu
Spavaća soba najčešće traži umirujuće tonove, koji nam pomažu da se lakše opustimo i bolje spavamo. Neutralne nijanse kao što su siva, bijela i boja pijeska ovdje su prvi izbor.
Različite nijanse bež boje za zidove karakteristične su za skandinavski stil koji godinama osvaja trendove u interijeru svojim mirnim a upečatljivim dizajnom. I puder roza, ako je koristimo pažljivo, može izgledati elegantno, pogotovo u kombinaciji s tamnijim drvenim podom.
Fotografija: Unsplash
Za nježniji dojam spavaće sobe sve češće se koriste i pastelne nijanse lavande, kadulje ili svijetle terakote, koje će unijeti boju u prostor, a neće dominirati. Kad ih kombiniramo s prirodnim materijalima, poput drva ili lana, dobivamo osjećaj udobnosti i mekoće. Idealno za opuštanje i duboki san.
Ako vam je, pak, previše neutralnog, dodajte detalj koji će unijeti malo dinamike u prostor. Zid iza kreveta obojite u izražajniju boju, primjerice tamnoplavu, maslinastozelenu ili, posebno zanimljivu, boju šljive. Neće narušiti osjećaj smirenosti, a soba će izgledati elegantno i ugodno, pod uvjetom da je balansirate uz dovoljno svijetlih tonova. A da biste povezali sobu u cjelinu, dovoljan će biti pokoji ukrasni jastučić ili zavjese boje dominantnog zida.
Nešto hrabriji izbor boja zidova za spavaću sobu posljednjih godina je kombinacija terakote i zagasito plave. Toplo-hladna igra ovih boja dat će vašem prostoru sofisticiran i moderan izgled. Nemojte odmah isključiti ni smeđu boju, koja se, uz dobro promišljen pristup, može dobro uklopiti u spavaću sobu. Nije bez razloga upravo nijansa smeđe boje Mocha Mousse proglašena Pantoneovom bojom 2025. godine i sve prisutnija u modernim interijerima.
Boje zidova za kuhinju i blagovaonicu
Kuhinja je prostor u kojem se stalno nešto događa. Zato boje u njoj ne bi trebale biti prehladne, ali ni monotone. Kad je kuhinja manja, svijetle boje će je vizualno povećati. Krem boja zida, kao i vrlo svijetla siva ili nježna boja breskve, prostor će učiniti prozračnijim. Zidovi u boji slonovače odlično će se slagati s drvenim površinama i staklenim elementima. Jer uvijek moramo razmišljati i o tome kako uskladiti boje zidova i namještaja.
Dojam urednosti i čistoće prostora dat će vam i nijanse kadulje, pistacije ili svijetle maslinastozelene. Djeluju prirodno, ne umaraju i slažu se s drvenim ili bijelim frontama kuhinjskih elemenata. Da bi prostor bio zanimljiviji, zid iznad radne ploče može biti u tamnijem, ali i dalje prirodnom tonu.
Fotografija: Pixabay
U modernijim kuhinjama, posebno s crnim ili tamnosivim elementima, dobro izgledaju zidovi u toplim neutralnim tonovima poput boje pijeska, svijetle karamele ili čak prigušene oker nijanse. Ovi tonovi ublažavaju hladnoću tamnog namještaja i daju onaj domaći osjećaj. Lijepo se slažu s drvenim frontama ili crnim detaljima, ali i s otvorenim policama, detaljima od kovanog željeza ili keramike u toplim nijansama.
Za malo živosti u kuhinji možete dodati boju senfa, primjerice na zidu uz blagovaonski stol. Možete isprobati i kombinacije poput mat plavog zida i svijetložutih kuhinjskih elemenata. Ove će boje unijeti zaigranost u prostor, ali i dalje neće djelovati previše napadno ako pažljivo odaberete tonove.
Boje zidova u kupaonici
Kupaonica je često najmanji prostor u domu, ali zato ima veliki potencijal kad je riječ o boji. Najklasičniji izbori su bijela i razne nijanse plave – od akvamarina, preko svijetloplave pa sve do tamne, gotovo crne mornarsko plave. Ove boje djeluju čisto, svježe i povezane su s vodom, što ih čini prirodnim odabirom.
No, to ne znači da i u ovom prostoru ne možete eksperimentirati i odmaknuti se od klasičnih kombinacija. Svijetlosiva i kaduljasto zelena zajedno djeluju opuštajuće, ali ne i sterilno. Bež boja zida s detaljima u tamnijim smeđim ili oker nijansama donijet će toplinu, pogotovo ako kupaonica ima prirodno svjetlo.
Fotografija: Unsplash
Ako želite kupaonicu koja izgleda luksuzno i moderno, i ovdje možete isprobati prokušanu kombinaciju tamnozelene i zlatnih detalja. Zlatne slavine, ogledala ili ručke na ormarićima odlično se slažu s dubokim, tamnim tonovima. Zidove usto možete obojiti u dvije boje – donji dio neka bude tamniji, primjerice u petrolej plavoj, a gornji svjetliji, u prljavobijeloj ili toploj sivoj.
Crna boja za zid se ovdje rjeđe viđa, ali isto može biti izuzetno efektna ako je kupaonica dovoljno prostrana i dobro osvijetljena. Zid iza ogledala u mat crnoj kombinirajte s bijelim pločicama i prirodnim drvom i nećete se moći načuditi koliko vam kupaonica luksuzno izgleda.
Ako volite vedrije prostore, možete odabrati kombinaciju svijetložute i svježe zelene. Bitno je samo paziti da boje ne dominiraju. Kod manjih prostora, bolje je igrati se s detaljima nego obojati sve zidove u intenzivne tonove.
S kojim bojama za zidove nećete pogriješiti?
Nema jedne formule koja vrijedi za sve. Netko se osjeća najbolje uz svijetle, gotovo neprimjetne tonove, netko voli boje koje odmah privlače pažnju. Jedna boja može djelovati smirujuće u jednoj prostoriji, a potpuno drukčije u drugoj. Sve ovisi o svjetlu, veličini i načinu na koji koristimo prostor.
Zato je važno odabrati boje za zidove koje se slažu, i birati ih s osjećajem. Promatrati kako prostor diše, kako se u njemu krećemo, gdje provodimo najviše vremena i što nam tamo treba. Ponekad su dovoljni tek ton-dva drugačiji zidovi da naš dom postane ugodniji, funkcionalniji ili jednostavno ljepši za boravak.