Putovanja u egzotične zemlje poput Indonezije donose nam uvid u pravu riznicu narodnih blaga i prirodnih atrakcija. Zanimljiva arhitektura, rukotvorine, odjeća raskošnih boja, bogatstva iz morskih dubina – atrakcije su indonezijskih otoka Balija i Lomboka.

Temperatura zraka se kreće od 25 – 30 stupnjeva C, a more kao da poziva na istraživanje dubina i surfanje. Naime, dugačke pješčane plaže i kokosove palme obalna su scenografija ovih egzotičnih otoka, dok koralji, biseri i općenito zanimljivo podmorje očekuju iskusne ronioce. Valovi, visine ponekad i do nekoliko metara, privlače ljubitelje surfanja iz cijelog svijeta. Turistička sezona na ovim otocima traje od ožujka do listopada, te u novogodišnje vrijeme. Od studenog do veljače temperatura je također vrlo visoka (prosječno 27 stupnjeva C), međutim, to razdoblje smatra se kišnim periodom.

Dućani, butici i suvenirnice smjestili su se uzduž većine ulica u turističkim predjelima ovih prelijepih otoka, a iz njihove ponude istaknimo ručno vezene odjevne artikle i modne dodatke poput torbi i suncobrana, kao i košulje, marame i saronge ukrašene batik tehnikom. Skulpture izrađene od kamena, drva i keramike, ali i srebra i zlata, te ukrasno posuđe privlače poglede svojim bogatstvom rezbarija i boja. Spomenimo i pletene košare, te namještaj od bambusa, ratana i tikovine. Izvorni suvenir Lomboka prekrasni su morski biseri, dostupni u bijeloj, crnoj ili ružičastoj varijanti. Istaknimo i bogatu tradiciju izrade atraktivnih rukotvorina i keramičkih posuda.

Šetnja kroz živopisne gradiće svakako je dobar način za bliže upoznavanje lokalnih kultura i običaja. Razlika između kulture, običaja i arhitekture na Baliju i Lomboku dosta je velika, budući da na Baliju prevladavaju hindusi, dok na Lomboku dominiraju muslimani (Sasak).

Na Baliju prevladava raskošna hinduistička arhitektura. Svaka hinduistička kuća ima i svoj pripadajući hram, bogato ukrašen reljefnim arhitektonskim elementima i skulpturama. Od boja, prevladavaju narančasta i žuta budući da imaju veliki sakralni značaj. Ulazna vrata u dvorište i ograde najčešće su izrađeni od kovanog željeza, te dekorirani zlatnim ornamentima. Ispred ulaza redovito se nalaze barem dvije kamene skulpture, 'odjevene' u sarong.

Arhitektura na Lomboku uglavnom je muslimanskog podrijetla i znatno jednostavnija u odnosu na Bali, međutim, također je vrlo zanimljiva. Naročito je atraktivna arhitektura džamija.

Dok se u oblikovanju interijera hotela često može primijetiti utjecaj zapadnjačkog dizajna, pravi uvid u kulturu stanovanja dobiva se posjetom lokalnoj zajednici. Raspored stambenih kvadrata ovih druželjubivih ljudi ponešto je drugačiji u odnosu na europske prostore. Veliki utjecaj imaju upravo vremenske prilike. Naime, zbog topline podneblja Indonežani većinu dana provode na otvorenom, što je uočljivo i kroz odnos veličine interijera i eksterijera domova. Interijeri kuća manjih su kvadratura, a ponekad se sastoje od jedne prostorije – spavaće sobe. Iako je manji dnevni boravak ponekad prisutan i u interijeru kuće, većinom se druženje ili relaksacija odvijaju u velikim dvorištima – u prirodi, uz obaveznu šalicu čaja. Dnevni boravak je najreprezentativnija prostorija, onaj unutarnji opremljen je atraktivnim namještajem od punog drva ukrašenog rezbarijama i bogatim ukrasima, dok su u vanjskom dijelu dnevnog boravka najčešće prisutni naslonjači i klupice izrađeni od bambusa ili tikovine.

Kupaonica je smještena u zasebnom objektu tik uz kuću, a privatnost doma osiguravaju visoke metalne ograde, najčešće obojene energičnim bojama poput narančaste, crvene, zlatne, plave, itd.

Još veća raskoš boja i dezena prisutna je na dekorativnim tkaninama, kao i odjeći. Tradicionalne tkanine izrađene su od laganih, prirodnih vlakana poput pamuka, lana, svile, te ukrašene prethodno spomenutom batik tehnikom. Neke od boja koje općenito povezujemo sa orijentalnim stilovima prisutne su i tu – žad zelena, šafran žuta, boje cimeta i paprike, te žarko crvena, zlatna i narančasta. Primjerice, crvena boja ima veliku važnost u Kini, te je svaki doček kineske Nove godine popraćen crvenim dekoracijama i odijevanjem u odjeću u ovoj energičnoj boji, kako bi se privuklo dobro i otjeralo zlo. Iz istog razloga, tradicionalna kineska vjenčanica također je crvene boje. Vatrena crvena igra veliku ulogu i na Lomboku, naročito ako govorimo o gastronomiji. Naime, ime ovog zanimljivog otoka dolazi od riječi chilli paprika, što otkriva koji začin je najzastupljeniji u lokalnoj prehrani.

U uređenju interijera Balija i Lomboka prisutni su i elementi ostalih orijentalnih stilova, primjerice, profinjeni plavo-bijeli porculan, crne lakirane površine, lampioni od rižinog papira, zmajevi od tkanine ili papira, dekorativni paravani ukrašeni crtežima, drvorezima, inkrustacijama od raznobojnog kamenja (Kina); ali i ponešto jednostavniji komadi namještaja kao što je futon krevet (Japan).

Sve u svemu, šetnja ovim tropskim otocima uistinu je edukativno i živopisno iskustvo.

Fotogalerija (28)

Image
Danica Maričić
 

Profesionalno iskustvo stekla sam na području dizajna interijera, novinarstva, marketinga & odnosa s javnošću. Kreiram promotivne aktivnosti klijenata, kao i njihovu komunikaciju s ciljnim javnostima (kreativno pisanje (priopćenja, članci, intervjui), osmišljavanje brošura, kataloga, časopisa, oglasa, internetskih stranica i portala; planiranje i organizacija evenata…). Na taj način se izravno utječe na jačanje pozicije na tržištu i povećanje prepoznatljivosti tvrtke / robne marke. Također, vodim poslovne seminare na temu "Izgradnja imidža tvrtke putem dizajna poslovnih i komercijalnih prostora".

Izdvajamo

Izdvojeni proizvodi