Osnovna svrha preuređenja interijera je kako optimalno iskoristiti postojeću kvadraturu. Današnje prilike i stanje na tržištu uvjetuju da se prostori komprimiraju. Ljudi žive u sve manjim stanovima čiji bi prostori trebali biti multifunkcionalni. Najčešći problem s kojim se susrećemo prilikom uređenja interijera je kako maksimalno iskoristiti zadanu kvadraturu uz mali budžet.

U ovom slučaju zahtjev investitora je bio da se od dvije sobe, hodnika i kupaone napravi apartman. Osnovni problemi su bili mala kvadratura, osvjetljenje, raspored prostorija te stvaranje vanjskog prostora loggie. Prostor apartmana ukupno ima 32 m2 te je namijenjen za sezonsko iznajmljivanje što generira drugačije zahtjeve nego klasično stanovanje. Prostori za iznajmljivanje trebaju biti jednostavni za održavanje, materijali koji se koriste trebaju biti što otporniji te često treba omogućiti multifunkcionalnost prostora, npr. da se dnevni boravak može pretvoriti u dodatnu spavaonicu.

U ovom slučaju organizacija prostora riješena je pomicanjem pregradnog zida te otvaranjem loggie na mjestu postojećeg prozora.

Problem prirodnog osvjetljenja

Boravišni prostori trebali bi dobivati prirodno osvjetljenje, a kod servisnih prostorija poput kuhinje i kupaonice prirodno osvjetljenje nije nužno, međutim najbolja je opcija da sve prostorije imaju prirodno svjetlo koje ih čini ugodnijim za korištenje. Od postojeće dvije prostorije je samo jedna imala otvor na fasadu, dok je druga služila kao spremište. Na mjestu postojećeg prozora, otvoren je dio fasade i pretvoren u loggiu koja pruža osvjetljenje objema prostorijama te omogućuje pristup vanjskom prostoru i time daje dodatnu kvalitetu cijelom apartmanu, omogućavajući mu da se proširi na vanjski vrt.

Organizacija malih prostora

Prilikom uređenja malih prostora nastojimo koristiti što sličnije i neutralnije tonove. Time se ostvaruje dojam da veći broj elemenata čini cjelinu, a ne dijeli u manje segmente pa prostor djeluje svjetlije, prozračnije i veće. Prilikom uređenja apartmana korišten je minimalni broj elemenata, djelomično radi namjene prostora, ali i radi njegove veličine da se ne bi ionako malo slobodnog prostora pretrpalo namještajem.

Primjerice, u kuhinji je umjesto stola korišten šank u nastavku radne plohe. Šank je okružen sklopivim stolicama koje je jednostavno organizirati s obzirom na broj korisnika. U spavaćoj sobi jedini element namještaja, osim kreveta, je ormar koji je djelomično smješten kao viseći element iznad kreveta kako bi se oslobodilo što više tlocrtne površine prostorije i smanjio osjećaj zagušenosti prostora.

Kuhinja i dnevni boravak tretirani su kao jedinstven prostor. Razlika u namjeni vidljiva je u upotrebi različitih podnih obloga, a umjesto kompletnog odvajanja tih prostorija, korištena je pomična translucentna pregrada.

Kako urediti malu kupaonicu

U postojećoj kupaonici tuš je bio na poziciji gdje nije bilo dovoljno mjesta za kutnu kabinu nego je imao samo zavjesu koja je loša zaštita od prskanja. Taj problem je riješen na način da je sazidana bočna pregrada, što je ujedno i bila znatna ušteda jer nije bilo potrebno kupovati kadu nego je ista uzidana te obložena protukliznim pločicama. Kupaonica je vrlo mala i slabo osvijetljena pa su sve pločice u bijeloj boji kako bi se ostvario dojam većeg prostora. Korišten je minimalni broj elemenata kako se taj prostor ne bi zagušio.

Završni detalji / Naglasci u prostoru

Prilikom uređenja interijera potrebno je koristiti elemente koji će mu dati karakter. Tako će primjerice neki dobar komad namještaja puno više doći do izražaja bude li okružen neutralnom pozadinom.

U ovom konkretnom slučaju za uređenje je korištena uglavnom neutralna paleta boja, a naglasak je ostvaren nekim detaljima u boji kako prostor ne bi bio sterilan, bezličan i dosadan. Detalji bi trebali biti međusobno komplementarnih boja, čak i ako ne stoje jedan do drugog. Bilo bi najpraktičnije da su to elementi koje je lako mijenjati, primjerice jastuci, zavjese, tegle za cvijeće, svijećnjaci, pa se tako uz malu investiciju može kompletno izmijeniti dojam prostora.

Kako biste maksimalno iskoristili malu kvadraturu prostora kojeg uređujete slijedite par jednostavnih pravila uz koje sigurno nećete pogriješiti. Koristite neutralne tonove osnovne palete boja, pokušajte ostvariti multifunkcionalnost prostorija, iskoristite mogućnosti sklopivih elemenata namještaja te osmislite karakter prostora korištenjem detalja u boji.

Autor:

www.facebook.com/arhidrom

Angažirajte nas za adaptaciju, renovaciju ili uređenje interijera vašeg doma, poslovnog prostora ili kuće za odmor. Ovisno o vašim željama i mogućnostima te uz naše iskustvo, znanje i trud, od anonimnog i neutralnog, zajedno ćemo osmisliti prostor koji svojom funkcionalnošću i organizacijom olakšava svakodnevni život, dok ga oblikovanjem i osobnošću čini jedinstvenim.

Radujemo se budućoj suradnji!

Fotogalerija (12)

Izdvajamo

Izdvojeni proizvodi