Stručni skup "nzeb 2024 Obnova i modernizacija zgrada"


Zagreb (15. veljače 2024.) Sveučilište u Zagrebu Arhitektonski fakultet i Klaster za energetsku učinkovitost i održivost u zgradarstvu - nZEB.hr u sklopu aktivnosti Stručnog usavršavanja AF-a organizirali su 15. veljače 2024. godine cjelodnevni stručni u Hotelu Antunović Zagreb

pod nazivom nZEB 2024 Obnova i modernizacija zgrada

Uobičajena lokacija ovog stručnog skupa u ulici Fra Andrije Kačića Miošića trenutno je u procesu cjelovite obnove nakon potresa, tako da je već tradicionalni, ovogodišnji 8. stručni skup na kratko premješten u ambijent hotela Antunović, a održan je pod visokim pokroviteljstvom Predsjednika Republike Hrvatske, pokroviteljstvom Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Republike Hrvatske – ujedno i počasnog člana Klastera nZEB.hr, pokroviteljstvom Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske, Grada Zagreba, Hrvatske akademije tehničkih znanosti, Hrvatske komore arhitekata te Hrvatske komore inženjera građevinarstva. Znanstveni partner bio je Građevinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, dok su stručni partneri bili GREENiKA poslovno savjetovanje kao dio GREEN.HQ platforme za transfer znanja iz područja zelene i digitalne tranzicije, REGEA – Regionalna energetska agencija sjeverozapadne Hrvatske, Hrvatski savjet za zelenu gradnju te PromoArh – međunarodni sajam graditeljstva, opremanja i uređenje.

Prof. dr. sc. Zoran Veršić, predsjednik Klastera nZEB.hr i jedan od glavnih organizatora stručnog skupa izjavio je: „Misija Klastera nZEB.hr je donositi kolegama inženjerima i svim zainteresiranim stranama one teme koje su aktualne, ali još više isticati ono što nas očekuje u budućem razdoblju jer se svi dionici procesa u graditeljstvu moraju na vrijeme pripremiti i prilagoditi novostima. Mi već sada znamo da nas od 2027. godine očekuje standard gradnje prema ZEB-u, što bi značilo standard gradnje zgrada nulte emisije. Od nZEB-a do ZEB-a dug je put pripreme, a ta su pravila iza ugla i dužni smo pripremiti struku na promjene.“ Studentima i profesionalcima stoga kroz ovaj stručni skup osiguravamo umrežavanje sa predstavnicima zakonodavnog i institucionalnog okvira te najvećim stručnjacima na području energetske učinkovitosti i održivosti u zgradarstvu, dajemo pregršt informacija o novim proizvodima i tehnologijama primjenjivim za obnovu i modernizaciju zgrada, donosimo pregled novih zakonskih smjernica i pravilnika koji će im olakšati svakodnevni rad u planiranju, projektiranju, izgradnji, održavanju i upravljanju zgradama. Samo smo ove godine na stručnom skupu imali 8 institucionalnih uvodnih govora, 8 prezentacija ispred institucionalnog sektora te čak 15 prezentacija ispred proizvođača građevinskog materijala i tehnologija! Izuzetno bogat program kojeg je u dvorani pratilo više od 200 sudionika, a putem streaminga više od 500.

Sveučilište u Zagrebu Arhitektonski fakultet i Klaster za energetsku učinkovitost i održivost u zgradarstvu - nZEB.hr nastavljaju ovim stručnim skupom rad na edukaciji, promicanju znanosti i inovacija te unapređenju stanja tehnike, proizvoda, materijala i usluga poveznih s energetskom učinkovitosti i održivosti u zgradarstvu, obnove zgrada uz povećanje sigurnosti, poboljšanje ugodnosti i zdravstvene kvalitete unutarnjih prostora kao i s aktualnim temama dekarbonizacije zgrada do 2050. godine.

Veliki je broj zgrada u Republici Hrvatskoj koje su u obnovi ili su u fazi pripreme za obnovu. Obnova pri tome ne predstavlja samo vraćanje zgrade u prvobitno, izvorno stanje već se predviđa niz mjera da bi se zgrade modernizirale kako bi bile energetski učinkovite, sigurne i ugodne za život i rad. Time ne samo da se povećava vrijednost i dugotrajnost svake pojedinačne zgrade, već se čitavi kvartovi mogu pretvarati u nove oaze kvalitetnog života i rada za ljude.

Europska Direktiva o energetskim svojstvima zgrada ima dva komplementarna cilja, a to su ubrzavanje obnove postojećih zgrada do 2050. i potpora modernizaciji svih zgrada s pametnim tehnologijama te jasnija povezanost s čistom mobilnošću. Pri značajnoj obnovi zgrada potrebno je poticati visokoučinkovite alternativne sustave, u mjeri u kojoj je to tehnički, funkcionalno i gospodarski izvedivo, te uzimati u obzir zahtjeve zdravih unutarnjih klimatskih uvjeta, zaštite od požara i rizika povezanih s pojačanom seizmičkom aktivnosti. Ujedno je potrebno usklađivati energetsku učinkovitost zgrada s dugoročnim ciljem klimatske neutralnosti i načelom energetske učinkovitosti na prvom mjestu. Također, sve se veći broj zahtjeva postavlja ispreda investitora iz javnog ili privatnog sektora u kontekstu dokazivanja ostvarenja ciljeva za ublažavanje i prilagodbu klimatskim promjenama, a što proizlazi iz EU taksonomije odnosno DNHS („do no significant harm“ – „ne čini značajniju štetu“) pravila.

Cilj skupa bio je prikazati primjere i tehnička rješenja za projektiranje, obnovu i modernizaciju postojećih zgrada, ali i za izgradnju novih zgrada koja uz energetsku učinkovitost i CO2 neutralnost osiguravaju statičku i požarnu sigurnost zgrada i visoko kvalitetne i ugodne prostore za život i rad. Pri tome poseban izazov predstavlja obnova zgrada koje imaju status kulturnog dobra. Izdvajamo pojedine teme ovog stručnog :

  • propisi, smjernice i planovi iz područja zelene i održive gradnje, energetske učinkovitosti, sigurnosti i zdravih unutarnjih klimatskih uvjeta
  • zahtjevi za zgrade s nultom emisijom stakleničkih plinova
  • tehnička rješenja za projektiranje, obnovu, modernizaciju i izgradnju visoko učinkovitih i održivih zgrada s nultom emisijom stakleničkih plinova i s visokim stupnjem sigurnosti i kvalitete
  • materijali, proizvodi i sustavi za obnovu, modernizaciju i izgradnju novih zgrada po najvišim standardima održivosti, energetske učinkovitosti, sigurnosti i kvalitete
  • obnova zgrada sa statusom kulturnog dobra
  • iskustva i izvedeni primjeri novih i obnovljenih zgrada po najvišim standardima energetske učinkovitosti, sigurnosti i kvalitete

Više informacija o stručnom skupu i Klasteru nZEB.hr nalazi se na stranici: www.nzeb.hr

Voditelj aktivnosti: prof. dr.sc. Zoran Veršić, dia

 

O Arhitektonskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu i nZEB klasteru za energetsku učinkovitost i održivost u zgradarstvu

Arhitektonski fakultet baštini tradiciju Visoke tehničke škole više od stotinu godina, a kao samostalni fakultet od 1962. godine provodi edukaciju arhitekata u Republici Hrvatskoj. Fakultet ustrojava i izvodi sveučilišne studije, znanstveni, istraživački, visoko stručni i umjetnički rad u području arhitekture i urbanizma. U području tehničkih znanosti, polju arhitekture i urbanizma Arhitektonski fakultet obrazuje, istražuje i radi znanstvene i stručne radove iz područja arhitektonskog projektiranja, urbanističkog planiranja, zaštite graditeljskog naslijeđa, te arhitektonskih konstrukcija, fizike zgrade, materijala i tehnologija građenja. Dugi niz godina prepoznati je dionik u području edukacije za energetski visoko učinkovite i održive zgrade i jedan od osnivača Klastera nZEB.hr.

Osim Arhitektonskog fakulteta osnivači Klastera nZEB.hr su iz gospodarskog sektora: AGC, Bosch, Knauf-Insulation, Profine Croatia i Wienerberger. Od 2019. godine članovi Klastera nZEB.hr su: Velux Hrvatska, Nosivi građevinski elementi, te počasni član Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine RH. Od 2022. godine novi član je Baldinistudio, od 2023. Ytong porobeton, a od 2024. Baumit.

Ciljevi Klastera nZEB.hr su povezati znanost, inovacije i gospodarstvo odnosno sve dionike u gradnji i obnovi zgrada po kriterijima cjelovite obnove uz naglasak na zgrade niske energetske potrošnje, zgrada gotovo nulte energije (nZEB) i zgrada nulte emisije kao i zgrada zelene i održive gradnje. Zadatak Klastera nZEB.hr je uspostaviti bolju suradnju gospodarstva i institucija te pomoći institucijama pri izradi kriterija za obnovu, projektiranje i izvedbu zgrada po kriterijima visoke učinkovitosti, kao i po kriterijima sigurne i održive gradnje, te djelovati u području širenja ideja, znanja i zahtjeva za izgradnju energetski visoko učinkovitih i održivih zgrada, te zahtjeva cjelovite obnove i sigurne gradnje.

Izdvajamo

Izdvojeni proizvodi