Europski parlament danas je usvojio Direktivu o energetskim svojstvima zgrada (EPBD). Zašto je ona važna za sve nas?


Europski parlament danas je velikom većinom usvojio Direktivu o energetskim svojstvima zgrada (EPBD), stavljajući tako Hrvatsku i EU na put prema većoj konkurentnosti i energetskoj sigurnosti. Pozitivan je to iskorak za europske građane i poduzeća. Nadmoćna potpora direktivi potvrda je zajedničkog razumijevanja važnosti energetske učinkovitosti zgrada i njihove ključne uloge u postizanju nižih računa za energiju, poboljšanju životnih uvjeta, veće energetske sigurnosti i povećanju konkurentnosti gospodarstva.

Citati i izvori

„Zahvaljujemo svim hrvatskim i ostalim europskim predstavnicima koji su svoj glas dali ovoj direktivi jer su time dali glas za dobrobit svih građana.“

Igor Kemenović, predsjednik udruge HUPFAS

„Ova direktiva nudi odgovore na klimatsku i energetsku krizu, nudi pozitivne perspektive za novu generaciju radnika te je ključna za suzbijanje energetskog siromaštva milijuna ljudi.“

Anđelka Toto Ormuž, voditeljica komunikacijske grupe u udruzi HUPFAS

Guidehouse procjenjuje da bi dobra provedba ove direktive mogla smanjiti uvoz za 44 milijarde m3 plina godišnje, što je otprilike isto koliko je EU uvezla iz Rusije prošle godine. Čak i pri današnjim niskim cijenama plina, na taj bi se način moglo uštedjeti oko 11 milijardi eura godišnje, a time i smanjiti Putinova sredstva za rat.

Nedavno smo hrvatskim europarlamentarcima uputili dopis u kojem smo ih pozvali da daju svoj glas za ovu direktivu i istaknuli zašto je ona bitna: 

Zašto je ova direktiva bitna?

**1: Povećat će našu energetsku sigurnost i smanjiti uvoz plina iz Rusije**

EU članice smanjit će svoju ovisnost o uvozu plina iz Rusije te povećati svoju energetsku sigurnost. Kao što znate, EU je značajno smanjila uvoz plina iz Rusije, ali je još uvijek uvezla oko 45 milijardi kubnih metara u 2023. Ažurirana analiza istraživačke skupine Guidehouse pokazuje da bi sporazum o EPBD-u mogao u potpunosti eliminirati taj uvoz - i u isto vrijeme smanjiti financiranje Putinova rata za milijarde eura godišnje. Kroz veću energetsku učinkovitost i promicanje obnovljivih izvora energije, smanjuje se potreba za uvozom energenata, što doprinosi stabilnosti i sigurnosti opskrbe energijom.

**2: Poticat će gospodarski rast i stvaranje radnih mjesta**

Dodatno će potaknuti investicije u energetsku obnovu postojećih zgrada i održivu gradnju pokrećući tako domaću industriju i tehnološki razvoj, otvarajući nova radna mjesta i pružajući prilike za razvoj specijaliziranih vještina i znanja. Građevinska industrija zauzima značajno mjesto u hrvatskom gospodarstvu i pridonosi oko 7% BDP-u. Na razini EU, građevinska industrija generira više od 1,3 trilijuna eura. Upravo zbog toga prihvaćanje EPBD-a nam je jasan signal za povećanje proizvodnih kapaciteta i dodatna ulaganja, otvaranje novih radnih mjesta, ulaganja u obrazovanje stručnjaka iz našeg područja.

**3: Smanjit će emisije stakleničkih plinova**

Direktiva EPBD ključni je instrument u borbi protiv klimatskih promjena. Njezina implementacija u nacionalnom zakonodavstvu doprinijet će značajnom smanjenju emisija stakleničkih plinova kroz poboljšanje energetske učinkovitosti zgrada. Kako zgrade čine gotovo 40% ukupne potrošnje energije i doprinose s 36% emisijama štetnih plinova u EU, ova direktiva ima potencijal donijeti značajne promjene te će pomoći postizanju zelenih ciljeva do 2030 i 2050. godine.

**4: Osigurat će veću kvalitetu boravka i rada u zgradama**

Obnova postojećih zgrada ima ključnu ulogu u poboljšanju kvalitete boravka i rada u tim zgradama. Učinkovite mjere kao što su bolja izolacija, zamjena stolarije i ugradnja energetski učinkovitih sustava za grijanje, hlađenje i ventilaciju, osigurat će ugodnije unutarnje uvjete koji utječu na bolju produktivnost i zdravlje korisnika zgrade.

**Uvođenje MEPS-a (minimalnih standarda energetske učinkovitosti)**

Kao predstavnici hrvatske industrije spremni smo pružiti našu podršku u ostvarivanju ambicioznih MEPS-a. Konačni tekst daje državama članicama više fleksibilnosti u pogledu provedbe direktive na nacionalnoj razini, posebno kada je riječ o stambenim zgradama. Države članice slobodno biraju koje će zgrade obnoviti i koje će mjere poduzeti. Pored toga uvođenje putovnica za obnovu zgrada, uspostava one-stop-shopa osigurat će pravi i jasan smjer za obnovu europskog fonda zgrada i predstavljaju važan novi sadržaj koji stavlja građevinski sektor na put prema klimatskoj neutralnosti.

Izdvajamo

Izdvojeni proizvodi