Tepisi su stoljećima bitan element unutarnjeg uređenja prostora. Pružaju toplinu za noge, prekrivaju skliske površine, dobar su zvučni izolator… Danas postoji iznimno velik broj dezena, oblika i materijala tepiha, od kojih se neki i dalje izrađuju ručno (u pravilu tradicionalnih dezena i dosta visokih cijena) ili industrijski (modernih dezena, s dosta umjetnih materijala).

Pod tradicionalnim tepisima obično podrazumijevamo originale ili izrađene po uzoru na perzijske, turske, armenske, afganistanske, kineske, pakistanske, nepalske, sjevernoafričke… Motivi variraju od geometrijskih do stiliziranih prikaza (primjerice ptica) prateći etnoelemente područja u kojima su tepisi nastali. Osnovni materijal su vuna i svila ili njihova kombinacija, a vrijednost tepiha ovisi o broju ručno izrađenih čvorova i njihovoj izvedbi. Od vunenih tepiha kod nas su najpoznatiji ćilimi, koje u ovaj dio Europe donose turski osvajači.

Raskošnije varijante perzijskih i kineskih tepiha, bilo da je riječ o originalnim ili industrijskim uracima, danas se obično nazivaju i klasičnim tepisima – njihova je karakteristika korištenje ornamenata nenametljivih boja sa zavijenim linijama i čvrstom središnjom geometrijskom osnovom.

Moderni tepisi konceptualno odlaze korak dalje – većinom su jednobojni ili s jasnim linijama u različitim bojama, šturog ornamenta. Popularni su i tepisi napravljeni od trske te drugih biljnih vlakana. Od tzv. tematskih tepiha, na kojima je prizor neke umjetničke slike ili predmet svakodnevne upotrebe, najpoznatiji su oni za dječje sobe s najrazličitijim motivima – od slova abecede do omiljenih likova iz dječjih slikovnica.

Klasični i rustikalni interijeri moraju imati tepihe. U klasičnim prostorima najbolje izgledaju klasični dezeni, svih oblika i veličina. Okrugli tepisi djeluju posebno elegantno ispod okruglog stola u blagovaonici ili hodniku. U rustici tepisi obavezno moraju biti od prirodnih materijala, idealno od vune, s nestiliziranim motivima biljaka i životinja.Minimalistički uređen prostor, pak, nije pogodan za prekrivanje podova tepisima.

Dopuštena je upotreba industrijski izrađenih jednobojnih tepiha boje pijeska, ugljena ili čokolade, ali ne smiju dominirati. Tepih tradicionalnog izgleda prihvatljiv je samo ako je malen i postavljen, primjerice, ispred komode u dnevnom boravku ili hodniku, a na njemu ne smije biti ni jedan komad pokućstva.

Mediteranski stil također ne pozdravlja pretjeranu upotrebu tepiha, a ako se njima želi dodatno utopliti interijer, tada su dobrodošli jednostavni pamučni ili vuneni tepisi tradicionalnog dezena.

Tepisi u dječjim sobama najčešće će služiti za sjedenje i igru te je potrebno uskladiti ga s osnovnim koloritom sobe te uvažiti i djetetove želje. Pri odabiru dominantnog kolorita ne morate nužno "robovati" uvriježenim standardima – umjesto roza za djevojčice i plavih za dječake, predlažemo i igre s nježnom žutom, zelenom ili pak nekom drugom bojom, vodeći računa o tome da samo dijete i njegov ukus budu uključeni od samog početka. Nakon odabira kolorita sobe, tepih je dobro vizualno "uskladiti" sa zadanom osnovnom bojom.

Image
Mirjana Mikulec

Autor: Mirjana Mikulec, dizajnerica interijera
Domus Nobilis d.o.o.

Želite li da i kod uređenja Vašeg doma sudjeluje dizajnerica interijera Mirjana Mikulec, potrebne informacije saznajte klikom na jedan od dolje navedenih linkova!

 
DOMUS NOBILIS d.o.o.
DOMUS NOBILIS d.o.o.
Internet adresa

Društvene mreže

{{ errors.name[0] }}
{{ errors.email[0] }}
{{ errors.location[0] }}
{{ errors.phone[0] }}
{{ errors.message[0] }}
Zapamti me

Vaš upit je uspješno poslan! Kopija upita je poslana na Vašu e-mail adresu. Očekujte odgovor u roku od 24 - 48h. Ukoliko odgovor niste dobili, kontaktirajte nas na e-mail adresu koju smo naveli u kopiji upita.
Izdvajamo

Izdvojeni proizvodi